O klubu

Současné zázemí a sportovní příprava
Základnou BKČB je českobudějovická Budvar aréna. Pro sportovní přípravu jsou závodníkům k dispozici dvě ledové plochy,
které jsou každoročně zaledněné od července do dubna. Klub má k dispozici vlastní tělocvičnu, kde probíhá suchá příprava, balet, tanec a hodiny fyzioterapie. V letní (kondiční)
přípravě je hojně využíván i blízký park Stromovka. Součástí přípravy jsou každoroční pobytové tréninkové soustředění.
Členská základna závodníků zahrnuje od kategorie Přípravky (děti od 3let) až po seniorské kategorie. Členská základna v současné době činní 50 registrovaných závodníků. O vzdělanost svěřenců dbá spolupracující ZŠ Grünwaldova České Budějovice.
Sportovní trénink probíhá pod vedením profesionální trenérů, asistentů a baletních mistrů.
Počátky bruslení v Českých Budějovicích
Českobudějovické krasobruslení je úzce spojeno se vznikem AC Stadionu České Budějovice v roce 1928. V zimních měsících probíhala příprava na elektricky osvětlených a zaledněných tenisových kurtech na Sokolském ostrově. V roce 1931 se začalo bruslit na Slepém rameni na Malši. Tam měla také 1. představení Vídeňská revue v čele s Trudou Němcovou. Obliba krasobruslení v Českých Budějovicích vzkvétala závratnou rychlostí. Krasobruslařský oddíl měl stále širší a kvalitnější základnu. V sezóně 1937-1938 klub dosáhl prvního velkého sportovního úspěchu. Zdeněk Soukup vybojoval pro klub historicky první titul Mistra republiky. V roce 1939 byl založen samostatný krasobruslařský oddíl v čele s hlavním trenérem Karlem Hruškou.
1940 - 1960
Rok 1946 se významně zapsal do podvědomí široké veřejnosti. Byl otevřen nový nekrytý zimní stadion. Jednalo se teprve o třetí stadion v republice s umělou ledovou plochou. Díky tomuto pokroku se do Českých Budějovic začali sjíždět závodníci a závodnice nejen z celé republiky ale i ze zahraničí. Na českobudějovickém ledě se připravovala i legenda krasobruslení Ája Vrzáňová. V následujících letech se vlivem vnitřních sporů oddíl rozdělil na dva kluby, Slovan a Tatran. Oddíl Slovan vedla Truda Němcová. V čele Tatranu stál Karel Hruška. V sezóně 1950-1951 se oddíly opět sjednotily pod novým názvem Slavoj. V roce 1957 došlo k požáru, který zničil dřevěné ochozy a šatny. Následně byl potom zimní stadion za podpory města České Budějovice opraven a zastřešen. V roce 1959 klub uspořádal první "Velkou cenu Českých Budějovic v tancích na ledě". Bohužel tyto závody měly pouze pět ročníků.
1960 - 1990
Rok 1965 byl rokem změn. Oddíl krasobruslení z ekonomických důvodů přešel pod hokejový klub TJ Motor České Budějovice. Tento stav se udržel až do roku 1965, kdy byl za podpory Motoru ČB klub přejmenován na TJ Motor České Budějovice. V roce 1988 je uspořádaná první Velká cena Českých Budějovic.
Po roce 1990
V roce 1995 se potom krasobruslení oddělilo od hokeje vznikem občanského sdružení Bruslařský klub České Budějovice. Toto osamostatnění přineslo klubu novou členskou základnu a další rozvoj a specializaci. Do oddílu vstoupili noví trenéři, zlepšila se sportovní a výkonnostní úroveň závodníků a závodnic. Tomu odpovídaly i výsledky na domácím i zahraničním ledě.
Současnost
Již tradicí se stalo, že Bruslařský klub pořádá každoročně pohárový závod. První Velká cena Českých Budějovic se datuje k roku 1988. V roce 2002 byl uspořádán její jubilejní 15. ročník. Pouze v roce 2001 se závod nekonal z důvodu rekonstrukce zimního stadionu. Oddíl pravidelně organizuje školu bruslení pro děti a mládež, jejímž cílem je nejen naučit dobře bruslit, ale i pátrat po nových talentech tohoto atraktivního a velice náročného sportu.
Ve dnech 15-16.2.2003 jsme se stali pořadateli PČR žactva a mladšího žactva. V BKČB se vytvořil velmi dobrý tým složený z členů BKČB, který zaručuje kvalitní organizaci pohárových i republikových klání. Závodníci BKČB se v hojném počtu zúčastňují i jednotlivých pohárových závodů ČKS. V roce 2004 jsme byli nejúspěšnější krasobruslařskou výpravou na I. Dětské zimní olympiádě v Mladé Boleslavi a získali jsme pro jihočeský kraj čtyři cenné kovy.
V sezóně 2004/2005 jsme měli třetí největší zastoupení na Republice žactva a mladšího žactva v Liberci (počet závodníků 6).
V sezóně 2005/2006 oddíl reprezentovalo 31 závodníků ve věku 6-20 let. Tato sezóna byla pro klub velmi příznivá, pořádali jsme tzv. "velkou republiku" - Mistrovství České republiky seniorů, juniorů, TP a SD 16.-18.12.2005, kterého se účastnil i náš nejlepší závodník, reprezentant Tomáš Verner, který je nyní již pětinásobným Mistrem republiky. Na základě výborného ohodnocení MČR v odborných kruzích a velmi dobrých výsledků na II. zimní olympiádě dětí a mládeže v královehradeckém kraji jsme byli vybráni jako pořadatelé MČR juniorů, žactva a mladšího žactva v roce 2008.
Velmi dobré medailové pozice jsme udrželi v sezóně 2006/2007 i na MČR seniorů a juniorů v Liberci (2006), kde náš výběr závodníků (5) skončil na druhé pozici za brňany. (T. Verner zlatý v seniorech, P. Bidař stříbro a M. Dvořák bronz v juniorech, Z. Soukupová 4. místo a K. Pauknerová 5. místo v juniorkách).
V Uherském Hradišti, kde se konala tzv. "malá republika" žactva a mladšího žactva, bodoval náš tým také kvalitně, B. Píšová 1. místo žačky, 4. místo S. Ludačková ml. žačky, 5. místo M. Bořková ml. žačky. Celkem nás reprezentovalo 5 závodnic (+ žačka E. Nowická 13. místo, T. Knížová 22. místo ml. žačka).
V náboru a přípravce v sezóně 2007/2008 trénuje okolo 10-12 dětí. O kvalitní přípravu jak na ledě tak na suchu se stará 5 trenérek a dvě baletky. Taktéž náš klub na závodech jak doma tak v zahraničí reprezentuje 5 rozhodčích.
Sezóna 2020/2021 je zcela vynechána z důvodů koronavirové epidemie. Taktéž jsou v tomto období různě omezovány tréninky a přístup na zimní stadion. Potěšující je, že většina našich krasobruslařů tyto nepříznivé podmínky přečkalo a v další sezóně pilně trénovalo a závodilo.